Günlük Su Tüketimi Anasayfa / Günlük Su Tüketimi
Gün İçerisinde İçmeniz Gereken Su Miktarı

Ne Kadar Suya İhtiyacınız Var?

Su, sağlıklı yaşam için gereklidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı kişinin fiziksel durumuna, sağlık durumuna, aktivite seviyesine, çevresel şartlara ve daha bir çok etkene göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla kesin bir ölçüsü veya herkes için geçerli olabilecek bir hespalama yöntemi bulunmamaktadır. Ancak yapılan bazı çalışmalar tahmini bir değerin ortaya konulabileceğini göstermiştir.Vücut, terleme, nefes, idrar ve barsak hareketleri ile su kaybeder. Her gün yeme ve içme faaliyetleriyle kaybolan suyun yerine konması gerekir. Amerikan Sağlık Enstitüsü'nün tespitine göre yetişkin bir erkek günde 3 litre (yaklaşık 13 bardak), yetişkin bir kadın ise 2,2 litre (yaklaşık 9 bardak) suya ihtiyaç duymaktadır.

Suyun sağlığımıza yararları

Vücut ağırlığının yaklaşık %60'ını oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler suya bağlıdır. Örneğin su organlardaki toksinleri vücut dışına atar, hücrelere besin taşır ve kulak, burun, boğazda bulunan dokular için nemli bir ortam sağlar.

Diğer Su Kaynakları

Vücudumuza gerekli olan suyun yaklaşık 0,7 litresini yiyeceklerden, 0,3 litresini vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlardan ve 1,5 litresi ise içeceklerden karşılanır.

Cinsiyetiniz

Kilo (kg)

Günlük Egzersiz Süresi

Ortam Koşulları

Su Tüketimi Hesabla
1 bardak = 200 ml baz alınmıştır

İletişim Bilgileri

Levent Mah. Ülgen Sok. No:23 Beşiktaş/İstanbul

info@handeseven.com
0534 960 27 78

© 2016 - Tüm Hakları Saklıdır

Üyelik Oluştur

Şifrenizimi Unuttunuz! Hemen aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak yeni şifrenizi öğrenebilirsiniz

Şifremi Hatırlat

Üye Girişi