Anne Sütünü Arttırmanın 10 Yolu

Doğada mucize bir besin ararsak tek kelimeyle bunun “anne sütü” olduğunu söylemek kesinlikle doğrudur. Anne sütü alan bebeklerde, bağışıklık sistemi güçlenir, kalp, şeker hastalığı, obezite, kanser gibi hastalıkların görülme ihtimali azalır. Bununla birlikte annede ise hücrelerin yenilendiğini, doğumda alınan fazla kiloların sağlıklı bir şekilde azaldığını emzirme yoluyla söylemek gerekir. Anne sütünün miktar ve kalitesini arttırmanın en sağlıklı 10 yolunu Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven anlattı.

  1. Ne az, ne de çok! Ölçülü beslenin!

Doğum sonrasında anne olmanın heyecanı bir yana, anne olma içgüdüleri ile hemen “Acaba sütüm gelecek mi?, Bebeğimi besleyebilecek miyim?” telaşı başlar. Buna ilaveten aile büyüklerinin de “Ye kızım sütün olsun!” söylemleri eklenince taze annede panik zilleri çalmaya başlar. Halbuki annenin bu dönemde en önemli ihtiyacı doğru beslenmek ve motivasyondur. Doğru beslenebilmek için ise 4 temel besin grubu olan süt, yoğurt, ayran gibi süt ürünleri; et grubu besinler, tam tahıllı besinler ile sebze-meyve tüketimini içeren dengeli öğünler yaratmaktır işin sırrı. Gebelik süresince alınan fazla kiloların hızlı bir şekilde verilme isteği ile yapılan düşük kalori içeren yanlış diyetler ise anne sütünün azalmasının en önemli nedenlerindendir. Unutmayın, bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütüne ihtiyacı vardır ve bebeğinizi ne kadar uzun süre emzirirseniz metabolizmanızı o denli hızlı çalıştırır, kilolara doya doya veda edersiniz

  1. Büyüme için kaliteli protein tüketin

Anne sütünün besleyici olabilmesi için içeriğindeki karbonhidrat, protein, yağ asitleri, vitamin ve minerallerden zengin olması gerekir. Bebeğin büyüme ve gelişmesi sağlayan en önemli besin öğelerinden olan proteini kaliteli kaynaklardan alabilmek için her gün 1 yumurta, haftada en az 2 kez balık, kırmızı et, tavuk, hindi, süt ve süt ürünleri, kurubaklagilleri sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

  1. Su

Anne sütünün yaklaşık %88’i su olup, süt miktarının en önemli belirleyicisidir. Özellikle annelerin, su içmek için susama duygusunun gelmesini beklemesi yapılan önemli hatalardandır. Vücuttaki yetersiz sıvı düzeyi, susama hissi oluştuktan çok daha önce oluşmaktadır. Bu nedenle emzirme süresinde yaklaşık 2,5-3 litre sıvı alımı olmalı ve gün içerisinde idrar renginin açık sarı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  1. Bulgur

Kan şekerini düzenleyen, barsakları çalıştıran, protein, vitamin ve mineral içeriği en yüksek olan tahıllardan olan bulgurun bir diğer faydasıda anne sütünü arttırmasıdır. Bulgur, bulgurla yapılan yemek, çorba ve salataları emzirme döneminde ekmeğiniz yerine tüketerek sütünüzün miktar ve kalitesini arttırıp, süt verirken harcadığınızı ekstra 500-700 kalorilik açığı kapamaya yardımcı olabilirsiniz.

  1. Yulaf

Betaglukanlardan zengin olup kolesterol ve kan şekerinin düşmesine yardımcı olan, sindirim dostu prebiyotik besin yulaf aynı zamanda anne sütü arttırıcı besinler arasındadır. Kahvaltı veya ara öğünlerde yulaf, süt ve özellikle anne sütünü arttıran ahududu gibi orman meyveleri ile hazırlayacağınız seçimler şüphesiz ki sizin ve bebeğinizin enerji, protein, kalsiyum, vitamin-mineral ve lif ihtiyaçlarınızı dengeli bir şekilde karşılayan en sağlıklı alternatiftir.

  1. Omega – 3 almadan olmaz

Bir yağ asiti olan omega-3'ler bebeğin beyin, sinir gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamakla beraber zeka, öğrenme, el kabiliyeti gibi motor fonksiyonlarınında gelişmesini desteklemektedir. Bebeklerde beyin gelişimi yaklaşık 3 yıl sürmekte olduğu düşünüldüğünde anne karınından başayan yaşamın ilk 1000 günü balık, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi omega -3 kaynağı besinlerden zengin beslenmeniz anne sütünün içeriğini zenginleştirmenin en güzel yoludur.

  1. Tahin-Pekmez İkilisi

Susam, anne sütünü arttıran besinlerdendir. Susamdan yapılan tahin ile emzirme döneminde ihtiyacı artan demir, kalsiyum gibi minerallerden zengin olan pekmez, adeta anne sütünü arttıran süper ikilidir. Günde 1-2 tatlı kaşığı tahin pekmez karışımını kahvaltılarınıza ilave etmeyi ihmal etmeyin.

  1. Anne sütünü arttırmak için bitkisel çözüm

Bazı bitkilerin içeriğinde bulunan “galaktogog” dediğimiz besin bileşenleri prolaktin hormonunun uyarılmasını sağlayarak anne sütünün daha fazla üretilmesine yol açmaktadır. Anne sütünün artmasını ve bebeklerde gaz problemi, uykusuzluk, huzursuzluk gibi görülebilecek sorunlarda tıbbi fayda sağlayan bitkiler başlıca çemen otu, adaçayı, devedikeni, keçi sedefi otu, anason, rezene, nane, kimyon, ısırgan,dereotu, muskat, hayıt otu, zencefil, Ihlamur, melisa, papatyadır. Emzirme döneminde sağlıklı beslenme programınızda kullanabileceğiniz bu bitkiler emzirme süresince destek sağlayacaktır ancak, besin güvenliğini gözardı etmeden güvenlir kaynaklardan temin ediniz. Bu karışımları bitki çayı olarak tüketmeyi düşünüyorsanız kaynatılmış, hafif ılımış su içerisinde 2-3 dakika demleyerek günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz.

  1. Emziremiyorsanız sütünüzü sağın…

Emzirmediğiniz dönemde sütünüzü sağıp, uygun koşullarda depolamanız iki açıdan anne sütünün artmasını sağlar. İlk olarak, bebeğinizin beslenmeye ihtiyacı olmadığı durumlar saklayacağınız sütü, ihtiyaç halinde tüketebilirsiniz. İkincisi ise, göğsün boşaltılması beyni uyararak tekrar süt üretilmesini sağlıyor.

  1. Bebeğinizin size, sizin de bebeğinize ihtiyacınız vardır...

Emzirme, doğum sonrasında vücutta prolaktin hormonunun artması ve süt bezlerini uyarıp süt salgılanmasıyla gerçekleşir. Tam olarak emzirme doğumu takiben 2. ve 3. günlerde olmaktadır. Bu dönemde bebeğin, anne göğsünü emmesi, annenin psikolojik olarak rahat, hazır ve istekli olması sağlıklı bir emzirme döneminin olmasını sağlar. Anne dışında kalan aile üyelerinin de en etkin emzirme sürecinin oluşabilmesi için anneyi destekleyici davranışları önem taşımaktadır.

Kaynak:

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/87713/4369/1/anne-sutunu-artirmanin-10-yolu

http://www.haber3.com/anne-sutunu-artirmanin-10-yolu-foto-galerisi-37147.htm

http://www.yagmurhaber.com/galeri/anne-sutunu-artirmanin-10-yolu/

 

İletişim Bilgileri

Levent Mah. Ülgen Sok. No:23 Beşiktaş/İstanbul

info@handeseven.com
0534 960 27 78

© 2016 - Tüm Hakları Saklıdır

Üyelik Oluştur

Şifrenizimi Unuttunuz! Hemen aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak yeni şifrenizi öğrenebilirsiniz

Şifremi Hatırlat

Üye Girişi