Ev Dışında Sağlıklı Beslenme

Ev dışında sıklıkla yemek yemek durumunda kalıyorsanız, bu durum sağlıklı beslenmenize engel değil! Restoran, kafe gibi yerlerde sadece menüye odaklanıp, dikkatlice sağlıklı alternatiflerin ne olduğunu ve kendi ihtiyacınızı değerlendirin...

Dışarıda yemek yerken izlemeniz gereken adımlar:

1. Gününüzü planlayın. Eğer öğle yemeğini ev dışında yiyecekseniz, akşam yemeğinizin daha hafif olmasına dikkat edin. Bir öğünde aldığınız fazla kaloriyi diğer öğünde dengeleyebilirsiniz.

2. Akşam yemeğini dışarıda yiyecekseniz, öğlen hafif besinler tüketmekle birlikte yemeğe gitmeden 1-1,5 saat öncesinde hafif bir ara öğünü eklemeyi unutmayın. Akşam yemeğine aç giderseniz daha çok yersiniz!

3. Restoran/kafe seçiminde dikkatli düşünün. Menüsü geniş olan ve menüde yer alan yemeklerin içerikleri, kalorileri belli olan mekanları tercih listenize ekleyin.

4. Menüyü dikkatlice okuyun. Eğer zayıflamaya çalışıyorsanız ızgara/haşlama usulü ile yapılan yemekleri tercih edip, kızartmalardan uzak durun.

5. Yemeğinizin besin içeriğinin farklı gruplardan oluşmuş olmasına dikkat edin. Örneğin, sipariş edeceğiniz yemeğin et grubu, süt ve süt ürünleri, sebze-meyve ve tahıllardan oluşan içerikte olmasına dikkat edin. Farklı bir alternatif olarak etli-tavuk-balık-peynir-kurubaklagiller ile birleştirilmiş bol lifli ve vitaminli "dengeli salatalar" alternatifiniz olabilir.

6. Eğer zayıflama diyeti uygulıyorsanız yemeğinizin kremalı soslardan uzak, çorbalarınızın krutonsuz olmasına dikkat edin. Salata siparişi verdiğinizde salata sosunuzu ve yağınızı kendiniz ekleyin.

7. Sandviç sipariş edecekseniz marul, soğan, domates gibi sebzelerin bulunduğu ya da etli bir sandviçi düşük kalorili ketçap, hardal gibi soslar ile tüketebilirsiniz.

8. Garsondan menüde yer alan sağlıklı ve lezzetli yemeklerin seçimi için yardım istemekten çekinmeyin.

9. Birçok restoran/kafedeki yemek porsiyonları neredeyse 2-3 kişiyi doyurabilecek kadar büyüktür. Bu nedenle yemeğinizi küçük porsiyonlarda sipariş edebilir veya birlikte olduğunuz kişiler ile paylaşabilirsiniz.

10. Yemeği yavaş yavaş ve çiğneyerek yiyin. Beynizden midenize doygunluk iletileri yemeğe başladıktan 20 dakika sonra iletilir. Yavaşlayın!

Ev dışında yemek yemek özellikle kilo kontrolünü sağlamaya çalışanlar için büyük bir stres kaynağıdır. Unutmayınki siz sağlıklı kararlar vermeye çalışırken stres sizi yenebilir! Herşeyden önce bulunduğunuz ortamdan, sevdiklerinizle birlikte yemek yemekten keyif alın... Ufak bir kaçamak yaptığınız için diyetiniz bozulmaz. Egzersiz ve sonraki günlerdeki beslenme planlarıyla bu durumu dengeleyebilmek hala sizin yönetiminizdedir...

Sağlıklı ve keyifli günler,

Uzm. Dyt. Hande Seven Avuk

 

İletişim Bilgileri

Fulya Mah. Prof.Dr. Bülent Tercan Sok. (Uygar Sok.) No:16 Fulya Life Residence Kat:11 D:32, Fulya, 34394 Şişli/İstanbul

info@handeseven.com
0534 960 27 78

© 2016 - Tüm Hakları Saklıdır

Üyelik Oluştur

Şifrenizimi Unuttunuz! Hemen aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak yeni şifrenizi öğrenebilirsiniz

Şifremi Hatırlat

Üye Girişi